porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 11


 
 
2
 
1
 
 
 
Miłosz Malektemat nr 308-1542
visibility czytano 412 razy

Ciasna kotłownia na paliwo stałe


Dzień dobry. Oceni Pan poprawność wykonania instalacji. Hydraulicy są z wykształcenia hydraulikami ale wolę się upewnić czy nie powielają jakiś błędów nauczonych za młodu. Z Pańskich porad wiem że wszystkie pompy zawory mieszające powinny być za buforem i nad pompami powinny być zawory zwrotne.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kotłownie wbudowane porady inwestorom

Kancintemat nr 308-1680
visibility czytano 454 razy

Wentylacja mechaniczna lub grawitacyjna w pomieszczeniu z kotłem z zamkniętą komorą spalania


Witam,
mam pytanie odnośnie możliwości wentylacji w kotłowni. Będę miał piec gazowy z zamkniętą komorą spalania. Czy istnieje zatem możliwość wentylowania kotłowni poprzez wentylację mechaniczną, którą mam w całym domu? Pytam bo został popełniony błąd i komin z kotłowni ma tylko dwie komory. W projekcie jest trzykomorowy, tzn. jeden kanał miał służyć do spalin/zaciągania powietrza z/do pieca, drugi kanał do wentylacji grawitacyjnej kotłowni a trzeci do wentylacji grawitacyjnej garażu przyległego do domu i znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie kotłowni. Czy mogę wykorzystać te dwa kanały do pieca i do wentylacji garażu a kotłownię wentylować wentylacją mechaniczną?
Pozdrawiam
Marcin
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kotłownie wbudowane wentylacja grawitacyjna wentylacja mechaniczna porady inwestorom

PZR Budownictwotemat nr 308-1681
visibility czytano 284 razy

Współdzielone doprowadzenie powietrza do spalania w kominku i do wentylacji kotłowni


Dzień dobry,
Mam pytanie związane poniekąd z doprowadzeniem powietrza do kominka (temat 009 z działu „prawdy i mity”). Podczas odbioru kominiarskiego zakończonego budynku jednorodzinnego, kominiarz zwrócił uwagę na brak nawiewu w kotłowni. Kratka wywiewna oczywiście jest. Kotłownia z kotłem na pellet znajduje się w piwnicy. Kominiarz dostrzegł biegnący pod stropem blaszany kanał doprowadzający powietrze do spalania do kozy znajdującej się w salonie na parterze. Zasugerował by zamontować na nim trójnik zakończony kratką, który doprowadzałby również powietrze do kotłowni. Zastanawia mnie, czy takie rozwiązanie nie będzie powodować wręcz wyciągania powietrza z kotłowni, a nie jego nawiewania? Moje wątpliwości wynikają z poziomów poszczególnych wlotów i wylotów z tego kanału. W załączniku zamieszczam szkic sytuacji, o której piszę. Czy moje obawy są słuszne?
Rozważam również montaż nawietrzaka okiennego w kotłowni, zamiast kratki na kanale blaszanym. Czy takie rozwiązanie byłoby lepsze?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kotłownie wbudowane wentylacja grawitacyjna porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

dsladektemat nr 308-2129
visibility czytano 558 razy

Co na ściany i podłogę w kotłowni domowej?


Wykończenie kotłowni. W kotłowni będzie piec gazowy dwufunkcyjny i z Pańskiego doświadczenia jak lepiej wykończyć ściany? Zastanawiam się nad kafelkami (ze względu na łatwość utrzymania czystości), ale też nie wiem czy to nie przerost formy nad treścią, czy może użyć jakąś farbę zmywalną, tylko wtedy jaki "typ"?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kotłownie wbudowane porady inwestorom posadzki betonowe posadzki z płytkami ceramicznymi

sWhitetemat nr 308-2195
visibility czytano 423 razy

Drugie dodatkowe źródło ciepła w kotłowni dla domu


Ze względu na ostatnie wzrosty cen gazu rozważam alternatywę na CO w moim domu.
Chciałbym dodać drugi kocioł zasypowy spalający lub zgazowujący drewno oraz dołożyć bufor. Mój cel to palenie w piecu drewnem nie częściej jak 3 razy w tygodniu, aby nagrzać wodę w buforze. Drewno w pierwszej kolejności mogę pozyskać z własnych działek, starczy na kilka sezonów. Piec gazowy pracował by wtedy jak nie będę miał możliwości rozpalić w piecu na drewno. W domu będą dwa obiegi: grzejniki (grzejniki na ręczniki w łazienkach, piętro, warsztat + garaż, piwnica) oraz podłogówka (parter, łazienki).

Jak obliczyć moc kotła na drewno oraz rozmiar buforu tak, aby jedno rozpalenie nagrzało bufory do wymaganej temperatury, ale nie przegrzało wody oraz wystarczyło na kilka dni? Jak powinna wyglądać taka instalacja CO? Jak powinienem spiąć ze sobą piece, bufor oraz zbiornik na CWU? Jakie temperatury wody ustawić na piecach? Np. kocioł gazowy załączał by się przy temperaturze 45 stopni C i podgrzewał wodę do 55 stopni C, a kocioł na drewno od 55 do 80-90. Czy automatyka powinna odcinać piec na drewno kiedy nie pracuje oraz odłączać piec na gaz kiedy pracuje piec na drewno, jak to powinno wyglądać?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne audyty energetyczne automatyka i sterowanie charakterystyki energetyczne domy energooszczędne energochłonność fizyka budowli instalacje c.o. instalacje c.w.u. komfort cieplny kotłownie wbudowane porady inwestorom porady wykonawcom

Sylwia.La.temat nr 308-2460
visibility czytano 444 razy

Bezmyślne układanie instalacji w podłodze kotłowni


Dzień dobry,
w kotłowni mam ułożoną na podłodze pierwszą warstwę styropianu. Przed nami układanie jeszcze dwóch warstw po 5 cm. Hydraulik ułożył rury z wodą użytkową, załączam zdjęcie.
Obawiam się, że nie uda się poprzepinać rur (nie wystarczy długości). W większe przerwy ułożymy styropian ale jak uzupełnić pozostałe miejsca? Czy poprawne będzie zasypanie piaskiem albo wypełnienie pianką?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego instalacje c.o. instalacje c.w.u. jastrychy betonowe termoizolacje podłogi kotłownie wbudowane porady inwestorom porady wykonawcom

Tomasz2019temat nr 308-2617
visibility czytano 204 razy

Kratka odpływowa do kanalizacji w garażu i pomieszczeniu technicznym


Witam,
Szanowny p. Jerzy czysto przypadkowo natknąłem się na informacje z 2020 roku dot. umieszczania kratki odpływu kanalizacyjnego w garażu. Pisał Pan że nie jest dobrym pomysłem by odpływy z pomieszczeń mniej używanych (garaż, pralnia, pomieszczenie techniczne) nie podłączać do instalacji kanalizacyjnej (dla bezpieczeństwa domowników).

W moim wypadku odpływ odwodnienia liniowego w garażu ma swoją "prywatną" instalację do zbiornika zamkniętego na zewnątrz budynku. I z tym notabene problemu nie będzie.

W pralni w podłodze nie mamy zaprojektowanej kratki ściekowej. Ale za to mamy w pomieszczeniu technicznym i jest ona podłączona do kanalizacji (oczyszczalnia ścieków BIODISC ).

Dodatkowo cała instalacja kanalizacyjna ma 2 odprowadzenia "gazów" nad dach. Nie potrafię na 100% określić czy w strefie pod czy nad ciśnienia ponieważ dookoła budynku są lasy i część otwartych przestrzeni watry dla dachu wielospadowego wieją z każdej dosłownie z każdej strony choć jak Pan pisał najczęściej pewnie z zachodu.

Pytanie (bo jeszcze mogę to zrobić). Może usunąć kartkę z podłogi w pomieszczeniu technicznym?

Była ona zaprojektowana tylko w sytuacji ewentualnej awarii jednego z rozdzielaczy wody. Ale już teraz po tym co przeczytałem sam nie wiem co zrobić.

Na podłączenie kratki odpływowej do " prywatnego " :) zbiornika już niestety jest za późno :)

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje kanalizacyjne kotłownie wbudowane porady inwestorom porady wykonawcom

Kottemat nr 308-2655
visibility czytano 499 razy

Czy można dobrać zamiennik dla kotła zgazowującego drewno?


Panie Jerzy
mam pytanie do schematu kotłowni który Pan dla mnie wykonał a mianowicie chodzi o piec gdzie podany jest Blaze Harmony 18 czy Blaze Comfort również wchodzi w grę bo nie wiem jakie są różnice między nimi a druga rzecz czy kotły innych producentów można stosować zamiennie w tym przypadku wiem że nie wszystkie tylko te które mają odpowiednią automatykę do sterowania. Podaje kilka linków do takich i czy któryś z nich może być zastowany.
https://www.fuego.pl/opop-h4eko-d-16-kw.html,
https://kotly.com.pl//produkt-kociol-zgazujacy-drewno-attack-dpx-15-kw-6717.html?l=pl,
https://www.fuego.pl/metal-fach-semax-opti-16-kw.html,
https://www.fuego.pl/atmos-dc-15gs.html,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: instalacje c.o. instalacje c.w.u. kotłownie wbudowane kotły zgazowujące drewno porady inwestorom

kayutemat nr 308-2735
visibility czytano 312 razy

Hydroizolacja na mokrym jastrychu w kotłowni


Dzień dobry

z powodu różnorakich opóźnień na budowie, zmuszony jestem do wykonania hydroizolacji na jastrychu cementowym w kotłowni w około tydzień po jego ułożeniu (jastrych zbrojony włóknami rozproszonymi, z plastyfikatorem, mieszany na miejscu w miksokrecie), grubość jastrychu ok 10cm.
Obszar do pilnego zaizolowania obejmuje jakieś 2m2 z całkowitej powierzchni 5m2. W zakres tego uszczelnienia wchodzą również taśmy na styku jastrychu ze ścianami i wyciągnięcie izolacji na kilkanaście cm na ściany. Pod jastrychem jest XPS 300, izolacja Bornit Fundamentdicht 2k i beton podkładowy prawie dwuletni.
Czy izolacja cementowo polimerowa typu flex (np. Sopro DSF523) będzie dobrym wyborem w tym przypadku?
Docelowo na tym obszarze nie będzie już innego pokrycia podłogi, na pozostałym obszarze będzie jakaś farba do betonu. Płytek nie przewiduję.

Z góry dziękuję za odpowiedź
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kotłownie wbudowane pomieszczenia mokre posadzki betonowe porady inwestorom porady wykonawcom

Kottemat nr 308-2778
visibility czytano 375 razy

Kotłownia z kotłem na gaz płynny (propan)


Panie Jerzy 
mam pytanie odnośnie wentylacji hybrydowej dla mojego domu a dokładnie kotłowni ponieważ dom będzie ogrzewany propanem to czy w związku z tym wentylacja kotłowni się nie zmieni? Chodzi mi o kratkę montowaną przy podłodze bo ktoś mi zwracał na to uwagę że przy grzaniu propanem musi taka być. I jeszcze patrząc na schemat to nie ma zaznaczonych drzwi od kotłowni do garażu ale to chyba nie ma wpływu i w miejscu tam gdzie jest zaznaczone pom.gospodarcze miał Pan uwzględnić drugie WC i po konsultacji nakazał Pan zamontować tam okno bez nawiewnika i jeśli chodzi o wentylator to ma być ustawiony tak jak dwa wcześniejsze i czy jego lokalizacja jest obojętna?

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane kotłownie wbudowane kotły gazowe porady inwestorom


 
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.